درخت کنار

درخت سدر، که به نام‌های «کنار»، «عناب کُنار» و «رملیک» نیز شناخته می‌شود، درختی همیشه سبز از سرده کنار است که بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری آسیا و آفریقا است. این درخت در ایران نیز در مناطق جنوبی کشور، مانند استان‌های فارس، بوشهر، خوزستان و هرمزگان، به طور گسترده‌ای یافت می‌شود.

البته در کشورمان، درخت سدر نماد شهر دزفول محسوب می‌شود. دزفول نماد مقاومت و سدر نیز خود نمادی از دزفول و مقاومت می باشد. سدر نیز درخت سدر در دزفول به نام «کنار» نیز شناخته می‌شود و در این شهر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درختان کنار در دزفول به طور گسترده‌ای یافت می‌شوند و در بسیاری از نقاط شهر، مانند کنار رودخانه دز، پارک‌ها و باغ‌ها، دیده می‌شوند.

درختان کنار در دزفول دارای قدمتی طولانی هستند. برخی از این درختان بیش از 500 سال عمر دارند. درخت سدر درختی مقاوم است که می‌تواند در برابر خشکسالی و شرایط نامساعد محیطی دوام بیاورد. این درخت می‌تواند تا ارتفاع 10 متر رشد کند. درختان کنار در دزفول از نظر تاریخی نیز اهمیت دارند. در گذشته، این درختان به عنوان محلی برای برگزاری مراسم‌های مذهبی و اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. البته درخت کنار به این دلیل که در سال دوبار میوه می دهد و جوانه و شکوفه می زند، ایام پاییز و بهار..مردم دزفول و مسافران آن را پناه گاه خوبی برای فرار از گرمای خورشید تابان خوزستان می دانند. هنگام تفریح نیز برای فرزندان خود با طناب، بر روی شاخه های مقاوم آن ها تاب می سازند تا ساعاتی را از زندگی شهری دور باشند و از طبیعت لذت ببرند.

درخت سدر در دزفول از نظر اقتصادی نیز اهمیت دارد.

برگ درخت کنار نیز دارای خواص دارویی است و برای درمان بیماری‌های مختلفی استفاده می‌شود.

درخت سدر دارای برگ‌های کوچک و بیضی شکل، گل‌های سفید و میوه‌هایش کوچک و گرد است.

برگ درخت کنار

زنبور عسل از شکوفه‌های درخت کنار عسل طبیعی کنار را تهیه می‌کند که خواص بسیاری برای آن ذکر شده‌است.

از برگ، میوه و ریشه این درخت برای درمان بیماری‌های مختلفی مانند اسهال، یبوست، التهابات و مشکلات پوستی استفاده می‌شود. همچنین پودر برگ درخت سدر به عنوان شامپو و شستن مو در بین افراد قدیمی تر استفاده می شود.

عکس کنار

میوه‌های درخت کنار خوراکی هستند، طبع سردی دارند .

ویتامین C، ویتامین K ،ویتامین D سرشار از کلسیم، فسفر، آهن، منگنز، روی و پتاسیم می‌باشد.

 و از آن‌ها برای تهیه مربا، شربت ، ترشی و سایر فرآورده‌های غذایی استفاده می‌شود. البته بیشترین مصرف میوه ی کنار به صورت میوه و خام می باشد.

میوه کنار سبز رنگ با گوشت سفید رنگ است و زمانی که میوه ی این درخت به رنگ نارنجی متمایل به قرمز تبدیل شود و بافت آن نیز نرم شود، این میوه رسیده و قابل خوردن است.

میوه آن در صورت آبیاری بسیار خوش طعم و شیرین می‌شود و بافتی شبیه به سیب دارد.

 اما زمانی که کال و سبز است، موجب مشکلات گوارشی و اسهال و یا در بچه ها دچار خارش می شود. به این نکته حتما توجه کنید. میوه ی درخت کنار را بعضاً خشک میکنند و آن را پودر کرده و میل میکنند.

کنار به عنوان سیب فقرا هم شناخته می‌شود زیرا در صحرا و طبیعت به وفور یافت می شود و سرشار از مواد مغذی است و طعم فوق العاده ای دارد که می تواند جایگزین میوه باشد.

درخت سدر در فرهنگ و ادیان مختلف نیز جایگاه ویژه‌ای دارد. در اسلام، درخت سدر به عنوان درختی مقدس شناخته می‌شود و در قرآن کریم به آن اشاره شده است.

درخت سدر دارای فواید محیطی نیز می‌باشد. این درخت به کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ منابع آب کمک می‌کند.

درخت سدر درختی باارزش است که می‌تواند در زمینه‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. این درخت دارای خواص دارویی و درمانی، ارزش غذایی و اهمیت فرهنگی است.

درخت سدر به کاهش آلودگی هوا، جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ منابع آب کمک می‌کند.

 

با دیارمو همراه باشید تا از شگفتی های هرچه بیشتر دزفول برایتان بگوییم. زیرا دزفول مانند گنجی است که هرچه زمان میگذرد ارزشش بیشتر و قابل تامل تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درحال بارگذاری ...

دلیل بازگشت وجه

مقایسه محصولات
لیست مقایسه محصولات شما خالی می باشد!